Logo
HomeTurnajeŠampioniNovinkyBlogVideoPartneřiOrganizace

Brazilská dominance na IBJJF Pan Championship 2024. Kdo vyhrál v černých pásech a jak si vedla MMA legenda Demetrious Johnson?

MP

26.03.2024

Mistrovství IBJJF Pan Championship 2024 se konalo od 20. do 24. března 2024 a výsledky ukázaly, že do centra pozornosti se opět dostala nejnovější generace elitních závodníků. V každé divizi bylo mnoho zajímavých událostí, včetně impozantního výkonu legendy MMA Demetriouse Johnsona v kategorii hnědých pásu.

Jediným dvojitým medailistou na turnaji byla zápasnice, konkrétně Brazilka Gabrieli Pessanha, která vyhrála potřetí za sebou na Pan divizi super-heavyweight a po druhé za sebou ženskou absolute divizi.

View post on Instagram

Kennedy Maciel a Fabricio Andrey se propracovali do finále ve featherweight divizi, kde oba předváděli vynikající fyzickou, mentální a technickou formu. Jejich účast na tomto prestižním turnaji ukázala, že jsou nejen vynikajícími zápasníky No-Gi (oba dva tento rok vyhráli ADCC Trials - Jižní Amerika), ale také i v Gi. Ve finále pak Maciel vyhrál na advantages.

Střední váhová kategorie se stala dějištěm napínavých soubojů. Micael Galvao a Andy Murasaki předváděli dominantní výkony po celý turnaj. Oba tak potvrdili jejich postavení favoritů v této váhové kategorii a potkali se ve finále, kde na armbar vyhrál Mica Galvao.

V medium-heavy kategorii jsme mohli vidět finále mezi Ferreirou a Rodriguesem, které bylo velmi vyrovnané. Ferreira předvedl v závěru zápasu krásnou uchi-matu a tím donutil Rodriguese v poslední minutě riskovat. Jakmile se Rodriguese odhalil, Uanderson mu vzal záda a ihned byl připraven svého soupeře ukončit.

V absolute kategorii byl Gutemberg Pereira nezastavitelný. Jeho trpělivost a dominující výkony ho přivedli k zisku druhého po sobě jdoucího titulu v této kategorii na velkém turnaji IBJJF.

2024 IBJJF PAN VÍTĚZOVÉ

MUŽ

57KG: Thalison Soares (AOJ / Brazílie)

64KG: Diego “Pato” (AOJ / Brazílie)

70KG: Kennedy Maciel (Alliance / Brazílie)

76KG: Jackson Nagai (Checkmat / Brazílie)

82KG: Micael Galvao (Escola Melqui Galvao / Brazílie)

88KG: Uanderson Ferreira (Commando Group / Brazílie)

94KG: Fellipe Andrew (Alliance / Brazílie)

100KG: Anderson Munis (Fratres /Brazílie)

+100KG: Yatan Bueno (Fratres /Brazílie)

Absolute: Gutemberg Pereira (AOJ / Brazílie)

ŽENY

49KG: Shelby Murphey (AOJ/USA)

53KG: Mayssa Bastos (AOJ / Brazílie)

58KG: Larissa Campos (AOJ/Brazílie)

64KG: Janaina Lebre (AOJ/ Brazílie)

69KG: Thalyta Silva (Fratres / Brazílie)

74KG: Ingridd Alves (DreamArt / Brazílie)

79KG: Isadora Silva (DreamArt / Brazílie)

+79KG: Gabrieli Pessanha (InFight/Brazílie)

Absolute: Gabrieli Pessanha (InFight/Brazílie)

Obrovskou zajímavostí právě je, že zápasníci z Brazílie ovládli všechny divize v černých pásech v adult divizích, až na jednu jedinou, a to ženskou nejlehčí rooster divizi.

Další zajímavostí na nedávném turnaji je skutečnost, že 81 % čtvrtfinalistů pocházelo z Brazílie. Tento údaj nejenom podtrhuje obrovskou sílu brazilského jiu jitsu, ale také jeho stále vysokou kvalitu. Je pozoruhodné, že čtvrtfinalistů z brazilského města Manaus bylo dokonce více než z celých Spojených států, což demonstruje dominanci brazilských zápasníků v tomto sportu.

Tady můžete vidět i srovnání s nedávnými IBJJF Europeans, které znovu ovládla právě Brazílie.

image

Na turnaji se také předvedla i MMA legenda Demetrious Johnson. Johnson se nedávno rozhodl pro přechod k tréninku v Gi, který si zamiloval. Debutoval v soutěži na Mistrovství světa IBJJF Master v roce 2023. Závodil ve featherweight divizi v Master 2 v hnědých pásech a na žíněnkách byl prakticky bezchybný. Vyhrál každý zápas a odcházel se zlatou medailí z turnaje.

Demetrious Johnson zápasil v stejné divizi jako minule a tuto divizi znovu ovládl. V absolute divizi pak skončil na 2. místě. Níže se můžete podívat, jak zápasil s o dost těžším protivníkem a vedl si více než dobře.

Na turnaji také svítily české barvy na stupních vítězů. V kategorii middle v Master 4 ve fialových pásech zazářil zástupce DSC Gymu Česká Třebová Michal Vebr, který poté vyhrál i kategorii absolute.

image

Skvěle si také vedl Moldavan žijící dlouhodobě v Česku Eldar Rafigaev, který v černých pásech v Master 2 skončil dvakrát na třetím místě.